Ez is olyan valami, ami nélkül a karácsony gyakorlatilag elképzelhetetlen. A fahéj, a szegfűszeg, a sülő méz illata - kinek ne villanna be azonnal néhány karácsonyi pillanatkép?! Még így nyár vége felé is... ;)
A mézeskalács azért is nagyon jó, mert több dologra is "használható", és mindenekelőtt nagyon finom. Készíthetünk belőle csinosan díszített karácsonyfára való függőket, a bátrabbak mézeskalács házat is(csodaszép ajándék lehet belőle!), vagy egyszerűen a karácsonyi desszertek sorát bővíthetjük vele. Most egy olyan receptet írok le, ami inkább keményebb lesz, mikor megsül, vagyis remek házikóalapanyag.
A mézessütemény receptje:
Hozzávalók:
1 kg liszt, 1/2 kg porcukor, 1 kávéskanál szódabikarbóna (a lisztbe keverve), 6 egész tojás, 20 dkg méz, 1 citrom reszelt héja, 1 kávéskanál őrölt fahéj, 1 kávéskanál őrölt szegfűszeg. Cukor a karamell készítéséhez (azzal ragasztjuk össze a házat).
A díszítéshez hámozott mandulát, tökmagot és tésztából formázott nudlikat használunk.
Elkészítés:
A tésztát este összegyúrjuk, hűtőszekrénybe tesszük (különben ragadni fog), másnap fél ujjnyi vastagra kinyújtjuk. A házikó részeit papíron megrajzoljuk, kivágjuk és a tésztára helyezzük, majd késsel körbevágjuk a formákat. A ház alapja kb. 12×20 cm legyen, ehhez igazítsuk a többi elemet. (Ennél nagyobb darabokkal nehezebb bánni.) Kivajazott tepsibe tesszük, és a díszítéseket most helyezzük rá: a tésztából nudlikat sodrunk, és abból hajlítsunk íves formákat. Az ablakot is így formázzuk. A háztetőt félbevágott mandulákkal szorosan végigrakjuk. A mandulából késsel vékonyabb szeleteket is tudunk vágni, ezekkel és tökmagokkal díszítjük a ház elejét. Végül egy egész tojást felverünk és bekenjük vele a ház elemeit. Előmelegített sütőbe tesszük, de résen kell lenni, mert nagyon gyorsan megég. Utána óvatosan átrakjuk egy deszkára, hogy hűljön.
A cukrot lábasban lassú tűzön felolvasztjuk, karamellt készítünk, egy kevés vizet adunk hozzá, hogy le ne égjen. Ez lesz a “ragasztó”. Gyorsan kell vele dolgozni, mert hamar megdermed, és legyünk nagyon óvatosak, mert a lecsöppenő forró karamell nagyon tud égetni! Hosszú nyelű kanállal kenjük be az összeragasztandó éleket.
A ragasztás sorrendje fontos! Először az alaphoz ragasszuk a két oldalt és a két homlokzatot, ezután illesztjük rá a két tetőoldalt, végül a gerincen végigfutó mandulasort és a kis háromszög alakú homlokzati díszt (ha van ilyen). Ha melléfolyik a karamell, az sem baj, így is jól mutat a házikó.
A recept egyébként egy ősrégi Praktikában szerepel…
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Karácsony
A valóban békés és szép karácsonyozáshoz.
Tudtad, hogy karácsonykor Rómában fordított világ volt és december 17. és 24. között a rabszolgák voltak az urak, és az urak a rabszolgák?